Potęga profilaktyki i świadomego życia

Miria M. Janzen
26/5/2023
5 min read

Nie interesuje go płeć, wiek, zamożność, narodowość, kolor skóry, to czy dopiero rozpoczęłaś wymarzoną pracę, na którą długo się przygotowywałaś, to czy jesteś młodą matką, żadna nawet największa życiowa rola nie ma dla niego znaczenia. 

Przychodzi nagle, nieproszony i niepostrzeżenie zabiera nam to, co najważniejsze, nasz czas, nasze prace, nasze dochody, naszych bliskich, część nas aż w końcu nasze życie. 


Każdego roku na świecie z powodu nowotworów umiera ponad 8mln osób, w Polsce rak zabija ponad 100 tysięcy osób, to tak gdyby z mapy znikało miasteczko (dla przykładu Sopot to 35 tyś mieszkańców). Nasze oczy zwrócone są obecnie na inne bieżące choroby a tymczasem obok chorób układu krążenia i chorób układu oddechowego to właśnie nowotwory są największym zabójcą, stanowiąc prawie 30% wszystkich zgonów. I te statystyki niestety nie maleją.

Wielu z nas wie, że pod tymi cyframi kryją się najbardziej dotkliwe straty i ogromny ból. 

Choć wciąż temat mało modny, nie bardzo łapiący się na instagramowy lans, jednak jakże ważny gdy dotknie życie, które już nigdy nie jest takie samo. Staje się naszym doświadczeniem, częścią naszej tożsamości. 


Jednak to profilaktyka może zatrzymać go jeszcze we wczesnym stadium, tak jak to było w moim przypadku. Sporo osób z mojego otoczenia poruszona faktem, że w wieku zaledwie 28 lat dotknął mnie nowotwór, zatrzymała się na chwilę, swoje pędzące życie, robiąc sobie wolne od pracy i idąc na rutynowe badania. 


Tuż obok profilaktyki najważniejszy jest świadomy, zdrowy tryb życia. Czyli to, co wkładamy do naszego ciała, czym je karmimy, czy je odżywiamy czy świadomie lub nieświadomie je zatruwamy. Oprócz jedzenia i wielokanałowo dostarczanej chemii do naszego ciała m.in. poprzez nieodpowiednie środki higieny osobistej, największą toksyna zatruwającą nasz organizm jest stres, najgorszy jest ten regularnie „kapiący”. Dostarczany pod różną postacią, m.in poprzez toksyczne otoczenie, przepełnioną stresem, niechcianą pracę, pełne strachu myśli, nieustanne karmienie się negatywnymi informacjami, ciagłe przerabianie nielubianej przeszłości lub paniczne banie się o przyszłość.

Zatem świadome życie, poprzez dokonywanie wyborów co nam służy a co nie,

bycie w tu i teraz w miłości i wdzięczności oraz życie w zgodzie ze sobą, z tym czego naprawdę pragniemy, to klucz do zdrowszego życia.

Dbajcie o siebie❤️

Share this post

Praca nad sobą przyniesie Ci sukces.

Dołącz dziś do mojego newslettera!

Klikając Zapisz się potwierdzasz, że zgadzasz się z naszym
Dziękuję! Zostałeś zapisany do newslettera!
Ups! Coś poszło nie tak podczas przesyłania formularza.